skip to main content

2016 Award Winners

The 2016 AEI Student Design Competition winners were announced during the awards banquet held at the AEI FORUM at Worcester Polytechnic Institute, Worcester, MA, on Friday, April 1. Thirteen teams from eight different architectural engineering programs participated in the submittal portion of the competition. Seven teams were invited to present at the finals for the competition before a jury of twelve. Congratulations to all the winners!

  • Building Integration
    Winner: Team 3, The Pennsylvania State University
    Runner-Up: Team 9, University of Nebraska-Lincoln at Omaha
  • Structural Systems Design
    Winner: Team 3, The Pennsylvania State University
    Runner-Up: Team 2, The Pennsylvania State University
  • Mechanical Systems Design
    Winner: Team 3, The Pennsylvania State University
    Runner-Up: Team 9, University of Nebraska-Lincoln at Omaha
  • Electrical Systems Design
    Winner: Team 9, University of Nebraska-Lincoln at Omaha 
    Runner-Up: Team 2, The Pennsylvania State University
  • Construction Management and Development
    Winner: Team 2, The Pennsylvania State University 
    Runner-Up: Team 10, Milwaukee School of Engineering

In addition, three special awards were presented to the following teams.

  • Innovation in Sustainability Award (Sustainable design and construction)
    Winner: Team 6, Lawrence Technological University
  • Innovation in Resiliency Award (Resiliency with respect to local environmental considerations)
    Winner: Team 12, Kansas State University
  • Innovation in Integration Award (Integration with and impact on adjoining structures and public ways)
    Winner: Team 2, The Pennsylvania State University

Members of the Winning Teams

  • Team 2 The Pennsylvania State University
    Jennifer Gong, Nathan Bires, Sebastian Jongerius, Kaitlyn Gardner, Ryan Davie, Michael Kolvek, Steve Butz, Eli Manges, and faculty advisor M. Kevin Parfitt.
  • Team 3 The Pennsylvania State University
    Doris Ho, Qi (Wendy) Jiang, Yoonsun (Rosemary) Hwang, Andrew Brouwers, Ethan Fogle, Hannah Noss, Stephen Polyniak, Rachel Herrington and faculty advisor M. Kevin Parfitt.
  • Team 6 Lawrence Technological University
    Dan Gallagher, Farah Anoni, Hadiel Mohilldean, Christopher Fazzalare, Crystal Smith, Zechariah Vinson, and faculty advisor Ralph Nelson.
  • Team 9 University of Nebraska-Lincoln at Omaha
    Adam MacKenzie, Ben MacKenzie, Brianna Brass, Jacob Clatanoff, Jacob Pulfer, Katie Gilg and faculty advisor Clarence Waters, Ph.D.
  • Team 10 Milwaukee School of Engineering
    Adam Heffington, Dylon Bowen, Daniel Vonberg, Johanna Wang, Ryan Koenig, Tom Dillman, Chris Garcia, Michael Prochaska and faculty advisor Robert Lemke.
  • Team 12 Kansas State University
    Christopher Wearing, Christopher Bolin, Spencer Combs, Austin Curnutt, Hunter Elliott, Cassandra Ford, Seth Heronemus, Paul Kempainen, Emily Krampe, Nicole Sabourin and faculty advisor Russell Murdock.

Presentations

Team 3, The Pennsylvania State University

Building Integration, Structural Systems Design, and Mechanical Systems Design

View the written submission (PDF)

Team 9, University of Nebraska-Lincoln at Omaha

Electrical Systems Design

View the written submission (PDF)

Team 2, The Pennsylvania State University

Construction Management and Development

View the written submission (PDF)

jump to top